Intelligence Business Solutions
ul. Barska 15/8, 37-700 Przemyśl

Blog

img
KONSTYTUCJA BIZNESU
12/08/2018r. 21:52

WITAM

W dzisiejszym wpisie chciałam poruszyć temat konstytucji biznesu ustawy która weszła w życie 30 kwietnia br.
Myślę, że warto znać podstawowe zagadnienia ustawy, która skierowana jest przedewszystkim do małego podatnika. Konstytucja biznesu to pakiet zasad , które mają ułatwić przedsiębiorcy kontakty m. in. z urzędnikami.

1. W relacjach przedsiębiorca-urzędnik

Wprowadzenie zasady – co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Przedsiebiorca może prowadzić biznes w sposob wolny, nie lamiąc okreśslonych nakazow i zakazów.

Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Przyjazna interpretacja przepisów. Niejasne przepisy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców.

Zasada proporcjonalności. Urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje.

Powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik będzie mógł np. wnioskować do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów i interweniować w sprawie łamania prawa przedsiębiorców.

Uważam , że wprowadzone zasady, przedewszystkim wprowadzają ograniczneia na Urzędnikach. Skończyły się czasy , kiedy to my baliśmy się we właśnej sprawie iść do Urzędu, bo mało kompetenty urzędnik wrzeszczał ( reakcja obronna na brak wiedzy :) ). Urzędnicy są DLA NAS A NIE MY DLA NICH.

2. Pakiet startowy- zakładanie firmy.

W Konstytucji Biznesu przygotowano pakiet ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

Wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowe. Dotyczy m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta nie jest uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować w CEIDG. Dochody z takiej działalności sąopodatkowane na zasadach ogólnych. Jest przeznaczona dla osób, które wykonują działalność osobiście (nie w spółce) oraz przez ostatnie 5 lat nie prowadziły firmy. Działalność taka nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji.

Ale pamiętajcie ta możliwość jest tylko dla okazjonalnych zleceń ( np. korepetycje), nie jest sposobem na prowadzenie "biznesu"..., według mnie sposobem na życie. Działalność nierejestrowana jest myślę bardziej dla sprawdzenia, czy ten Twój pomysł na firmę wypali, czy dana usługa się sprzeda. Pewnego rodzaju badaniem rynku.

Wprowadzenie nowej ulgi w składkach ZUS dla nowych firm. Początkujący przedsiębiorcy mogą być zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Przedsiębiorca musi zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni - jak to jest obecnie. Potem może skorzystać przez 2 lata z tzw. małego ZUS-u. Nie dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne, które są obowiązkowe również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi. Składkę zdrowotną można odliczyć od podatku (nie od dochodu).

Ulga na start. Dużo Naszych klientów o to pyta. A my jednak odradzamy korzystanie z niej. Ok nie płaci się składek Społecznych, ale co w tytuacji jeśli ulegniesz wypadkowi lub się bardzo rozchorujesz?. Świadczenia z ZUSU preferencyjnego może i są dramatycznie małe, ale wystarczą, na zapłacenie składki zdrowotnej, z której niestety nie jesteś zwolniony nawet podczas choroby. Przy podejmowaniu takich decyzji myślę, że warto wziąść to pod uwagę.

3. Przy zawieszaniu działalności.

Możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Obecnie nie można zawiesić działalności jeśli zatrudnia się pracowników. Dzięki zmianom zaproponowanym w Konstytucji Biznesu można zawiesić działanie firmy (zarejestrowanej w CEIDG) na dowolny czas określony (obecnie jedynie na 24 miesiące) lub na czas nieokreślony. Po upływie terminu zawieszenia, wznowienie działalności gospodarczej nastąpi automatycznie. Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć wniosek o wznowienie, nie zostanie on wykreślony z rejestru (jak obecnie).

No ta zasada bardzo Mi się podoba :). Dzieki tej możliwości wielu przedsiebiorców może spać spokojnie, nie będąc zmuszonym do prowadzenia firmy nawet jeśli to tylko fikcja tworzona ze względu na to, że jest zatrudniony pracownik... ummmm... a właściwie go nie ma. Przedsiebiorca do tej pory był bardzo stratny, ponieważ ZUS trzeba było płacić nawet jeśli firma nie zarabiała.

To są podstawowe zasady, które mogą Was zainteresować , wybrałam te ktore są naistotniejsze dla małego podatnika. Jest ich znacznie więcej, będziemy o nich pisać w kolejnych wpisać. Bacznie obserwujcie.

NA KONIEC COŚ OD NAS CHOCIAŻ NIE NASZE SŁOWA. "Nie musisz być bogaty, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być bogaty".

A JAK ZACZĄĆ? MASZ POMYSŁ NA BIZNES? NIE WIEM OD CZEGO ZACZĄĆ? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI :)


WRÓĆ DO BLOGA

Intelligence Business Solutions


Rzetelność, sprawność oraz tajemnica

informacji to najważniejsze wyznaczniki

naszej kancelarii

Podpisując umowę współpracy zyskujesz pewność,że Twoja firma spełni wszystkie obowiązki wobec urzędów, a Ty zyskujesz spokój i komfort ponieważ pracownicy kancelarii przypomną Tobie o wszystkich ważnych terminach i obowiązkach.